انواع جلد سررسید

خانه - سررسید - انواع جلد سررسید

انواع جلد سررسید

جلد هر کتابی زینت و زیبایی بخش آن است و به دلیل اینکه سررسید نیز مانند کتاب کالایی با استفاده بالا می باشد و مدام در دست است و در برخی موارد کالایی به عنوان هدیه مورد استفاده قرار میگیرد ، بنابراین باید ازجلد با کیفیت و دوام و زیبایی بالا استفاده شود. طرح جلد و کیفیت آن در انتخاب و خرید سررسید از اهمیت بالایی برخوردار است. کیفیت خوب جلد سررسید می تواند باعث ماندگاری بیشتر در ذهن مشتری و وفاداری و در نتیجه افزایش فروش شود. معروفترین نوع جلد ها از جمله سلفون ، چرم ،جیر، گالینکور،ترمو هستند که در ادامه به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.


انواع جلد سررسید

چرم مصنوعی

ترمو

سلفون

جیر

گالینکور

چرم مصنوعی :

سررسید چرم مصنوعی از نظر شباهت ظاهری بسیار به چرم طبیعی نزدیک است اما در مقایسه با چرم طبیعی از مزایای بیشتری برخوردار است.چون چرم مصنوعی به صورت صنعتی تولید می شود دارای تنوع رنگی بالایی است . این امر باعث می شود تا خریدار انتخاب بیشتری داشته می شود.نکته دیگر تنوع بالای طرح ها می باشد که نتیجه آن جذب و اشتیاق مشتری نسب به خرید میباشد. انتخاب طرح و رنگ جلد سررسید کاملا بستگی به سلیقه خریدار دارد.بنابراین میتوانید طرح خود را بر اساس علاقه خود از میان طرح های فراوان انتخاب کنید و یا در صورتی که میزان تیراژ درخواستی شما بیشتر است از تولید کننده کالیته نمونه کار درخواست کنید.
از آنجایی که جلد چرمی دارای تنوع چرم زیادی است ، تشخیص کیفیت آن به میزان تجربه شخص برمیگردد که میتواند با مشاهده و لمس چرم ها امکان پذیر شود. مواد تشکیل دهنده چرم مصنوعی معمولا پی وی سی ( (PVC و پی یو (PU) می باشد که هر چی پی یو بیشتری داشته باشد از کیفیت خوب و قابل قبولی برخوردار است.

برای انجام حک روی این جلد میتوان از طریق لیزر ، داغی ، طلاکوب ، نقره کوب و چاپ سیلک اقدام کرد. اما باید توجه داشت که هنگامی که روی جلد چرمی داغی میخورد اطراف آن ناحیه تغییر رنگ نمیدهد ، برای اینکه اطراف داغی تغییر رنگ ایجاد شود باید جلد ترمو را انتخاب کنید.
کیفیت چرم مصنوعی در نهایت چندان برای مصرف کننده راضی کننده نیست به دلیل اینکه در طولانی مدت چرم ، کیفیت خود را از دست داده و پوسته و یا چروک می شود. همچنین به دلیل پوشش خاصی که این نوع جلد دارد باعث عدم جذب چسب کافی از چست شده و بعد از مدتی از مقوای زیرین خود جدا شده و به اصطلاح باد میکند.

جلد سررسید ترمو

ترمو:

سررسید جلد ترمو از نظر ظاهری شباهت زیادی به چرم مصنوعی دارد با این تفاوت که چرم ترمو کمی نازک تر است و دارای کیفیت بالاتری نسبت به چرم است. همین کیفیت بالای آن باعث شده تا قیمت بیشتری نیز داشته باشد.
یکی دیگر از تفاوت های ترمو و چرم مصنوعی واکنش آنها نسبه به حرارت است که سبب تغییر رنگ می شود، یعنی اگر طرح لوگو به صورت داغی روی ترمو حک شود ، ناحیه ای که داغی خورده تغییر رنگ داده و زیباتر نمایش داده میشود.

سلفون:

سلفون در واقع گلاسه ۱۳۵ گرمی است که میتوان طرح های مختلفی از ۴ نوع رنگ در آن چاپ کرد.برای زیبایی بیشتر نیز میتوان از طرح های طلاکوب ، نقره کوب ،یووی استفاده کرد.
یکی از منحصر به فردترین ویژگی های سلفون منطعف بودن آن است ، یعنی میتوان هر نوع طرحی را روی آن چاپ کرد و به عنوان جلد سررسید از آن استفاده کرد.
معمولا برای تولید سررسید های اختصاصی از جلد سلفون استفاده می شود که حداقل تیراژ آن ۱۰۰۰ جلد می باشد.
در تولید جلد سررسید سلفون بعد از مرحله چاپ یک لایه سلفون روی آن اضافه می شود که باعث مقاوت و استحکام بیشتر شده و دچار زدگی و چارگی نمیشود.

جلد سررسید سلفون

جیر:

جلد جیر از نظری ظاهری بسیار شبیه جیر طبیعی می باشد اما نسبتا قیمت پایین تری دارد و در بازار به اسم اشبالت نیز شناخته می شود.از طرفی تنوع رنگی در جیر مصنوعی بسیار بیشتر از جیر طبیعی است به همین دلیل محبوبیت بیشتری بین مشتریان دارد.
جلد جیر گرچه پوشش ظاهری زیبایی دارد اما پرز زیادی به خود میگیرد که همین شاید باعث شود مصرف کننده در نهایت از این امر ناراضی به نظر رسد
جلد جیر هم مانند سایر جلدها تنوع رنگی بالایی دارد.در هنگام سفارش در رنگ انتخابی خود دقت کنید و اگر تیراژ بیشتری برای سفارش دارد سعی کنید از تولید کننده کالیته طرح ها را دریافت کنید.
جهت حک لوگو روی این نوع جلد معمولا از لیزر استفاده میکنند چون جیر پس از لیزری شدن رنگ بهتری به خود میگیرد و آن قسمتی که لیزری شده داری جلوه و زیبایی خوبی میشود که باعث جذب مشتری خواهد شد.
هر چند برای حک روی جیر از روش های دیگری مانند پلاک و چاپ سیلک هم میتوان استفاده کرد.

گالینکور:

گالینکور نوعی مقوای سخت و ضحیم است که در تولید جلد از آن استفاده می شود. معمولا برای عمر بیشتر جلد سررسید از گالینکور استفاده میشود. سررسید های نفیسی که در بازار وجود دارند معمولا از نوع گالینکور هستند زیرا دوام وعمر بالای انها سبب شده تا میزان استفاده از ان نیز بیشتر شود
جلد سررسید گالینکور نوع پوششی از پی وی سی می باشد که بر روی یک لایه کاغذ لمینت شده است. این نوع جلد نسبت به چرم مصنوعی و ترمو مقاومت پایین تری دارد اما چون هزینه کمتر و تنوع بالایی دارد اقبال بیشتری بین مشتریان دارد.
کیفیت گالینکور طیف وسیعی دارد.معمولا گالینکور با کیفیت بالا دارای سطحی لطیف است و ضخامت بیشتری دارد. اما در مقابل گالینکور بی کیفیت لبه هاش باز شده و دچار زدگی و پارگی میشود.
برای حک روی جلد گالینکور نیز میتوان از همه روش های طلاکوب ،نقره کوب،سیلک استفاده کرد اما نمیتوان از روی لیزری استفاده کرد.
استفاده از پلاک نیز روی جلد گالینکور زیبایی دوچندان به آن میدهد.

دیدگاه (1)
انواع قطع (اندازه) سررسید | چه سایزی برای سررسید خود انتخاب کنیم ؟ / ۲۲ دی ۱۳۹۷

[…] نوع سر رسید در ابعاد ۱۰×۱۷ تولید می شود و برای نوشتن برنامه روزانه ، […]

پاسخ

ارسال دیدگاه