مدل رنگی CMYK | آشنایی با مدل‌های رنگی | قسمت اول

خانه - وبلاگ - مدل رنگی CMYK | آشنایی با مدل‌های رنگی | قسمت اول

مدل رنگی CMYK | آشنایی با مدل‌های رنگی | قسمت اول

مدل رنگی CMYK چیست؟

مدل رنگی CMYKمدل رنگی cmyk فرآیند رنگ چهارعنصری است که نمونه کوچک‌شده‌ای از نمونه کامل‌تر خود بوده است . این مدل رنگی بیشتر در پرینترهای رنگی استفاده می‌شود همچنین از نوع مدل رنگی برای تشریح فرآیند پرینت نیز بهره می‌برند. مدل رنگی CMYK، مدلی ترکیبی است که از چهار رنگ اصلی آبی فیروزه‌ای (Cyan) ، ارغوانی (Magenta)، زرد (Yellow) و مشکی (blacK) تشکیل‌شده است که در لفظ عامیانه بیشتر بهرنگ‌های آبی ، قرمز،زرد و مشکی شناخته می‌شوند.

 


 

کابرد مدل رنگی CMYK

این سیستم برای مواردی که نور ندارد کاربرد دارد و رنگ های بدون نور را به درستی نشان می دهد ، به عنوان مثال چون کاغذ از خود نور ندارد به همین دلیل از این سیستم برای چاپ استفاده می شود تا رنگ های چاپ شده در کاغذ با آنچه انتظار داریم متفاوت نباشد .
امروزه در صنعت چاپ رنگ کلیدی ، مشکی به‌حساب می‌آید ولی همیشه به این صورت نبوده است . در روزهای آغازین صنعت چاپ رنگ کلیدی قهوه‌ای ، آبی و مشکی در نظر گرفته می‌شد که ارزان‌ترین جوهر نیز به‌حساب می‌آید.
در صنعت چاپ افست ، هرکدام از شاخص‌های رنگی CMYK درصد متغییری از صفرتا صد دارند ، به این صورت که هر تغییری که درصد آن صفر باشد در تولید رنگ نهایی توسط پرینتر تأثیری نداشته ، و صد درصد بودن یک متغییر به این معنی است که این متغییر به‌صورت کامل در رنگ نهایی مؤثر است.
برای اینکه این مفهوم برای شما کاربران به‌طور کامل روشن شود مثالی ساده برایتان ذکر می‌شود.
به‌عنوان‌مثال برای تولید رنگ سبز هرکدام از مؤلفه‌های رنگی درصدی به این صورت خواهند داشت :

C : 100 %
M: 0 %
Y:100%
K:0%

 

[irp posts=”431″ name=”20 ایده و طرح جالب برای طراحی حرفه ای تراکت”]

آشنایی با مدل‌های رنگی

جالب است بدانیم که مدل رنگی CMYK به رنگ چاپی اروپایی معروف است. در بیشتر نقاط جهان، ازجمله ایالات‌متحده آمریکا، عنوان «رنگ چاپی اروپایی» بیانگر همان مدل رنگی CMYK است. هرچند این نام‌گذاری مدل رنگ CMYK به‌طور کامل درست نیست. چراکه رنگ اروپایی درواقع رنگ استاندارد ISO است.
مدل رنگی CMYK به رنگ چاپی اروپایی نیز معروف هست و در بیشتر نقاط دنیا از این مدل رنگی یاد می‌شود.
همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد می‌توان از ترکیب چند مؤلفه یکرنگ دلخواهی به وجود آورد اما نکته‌ای که در این بحث حائز اهمیت است این است که برای چاپی باکیفیت و شفاف‌تر بهتر است از ترکیب بیش از ۳ مؤلفه استفاده نشود ، هرچند در بعضی مواقع نیاز به استفاده از مؤلفه‌های بیشتری برای تولید رنگ نهایی هست.
هرچند کیفیت نهایی چاپ به عواملی متعددی ازجمله نوع کاغذ و مواد مصرفی در چاپ بستگی دارد اما استفاده درست از ترکیب‌ها در مدل رنگی CMYK نیز می‌تواند در کیفیت نهایی مؤثر باشد.
نکته مهم :
نکته مهمی که وجود دارد و می‌تواند تفاوت عجیبی در کیفیت نهایی چاپ ایجاد کند ، تفاوت رنگ در صفحه‌نمایش و نتیجه نهایی چاپ است .
آن چیزی که در صفحه‌نمایش مشاهده می‌کنید ، از ترکیب مدل رنگی RGB (قرمز،سبز،آبی ) تشکیل‌شده است ، درصورتی‌که سندهای چاپی با مدل رنگی cmyk چاپ خواهند شد. به همین خاطر بین آنچه در نمایشگر خواهید دید و آنچه چاپ می‌شود تفاوت زیادی خواهد بود. بنابراین بهتر است سندهای چاپی با مدل رنگی cmyk ایجاد شوند تا درنتیجه نهایی چاپ مشکلی بابت تغییر رنگ صورت نگیرید ، و یا اگر به‌صورت مدل رنگی Rgb طراحی‌شده‌اند ، با استفاده از برنامه‌هایی مانند فتوشاپ و ایلستریتور به مدل رنگی cmyl تبدیل شوند.

نکات مهم در مورد مدل رنگی CMYK

۱٫ در مدل رنگی CMYK رنگ سفید وجود ندارد ، یعنی اگر کاغذ شما سفید باشد رنگ سفید درواقع همان رنگ کاغذ است.
۲٫ نقطه‌ای که هیچ رنگی وجود نداشته باشد رنگ سفید همان رنگ دیده‌شده است.
۳٫ در مانیتورها از مدل رنگی cmyk استفاده می‌شود که هر رنگ در آن می‌تواند تغییری بین ۱ تا ۲۵۵ داشته باشد (حدود ۱۶ میلیون رنگ ۲۵۵*۲۵۵*۲۵۵ ) ، با توجه به این موضوع به نظرمی رَسد که مدل رنگی cmyk دارای تعداد رنگ بیشتری نسب به مدل رنگی rgb هست در این صورتی که این‌گونه نیست ، بسیاری از رنگ‌هایی که در مدل رنگی rgb و مانیتورها دیده می‌شود، در مدل رنگی cmyk وجود ندارد و علت آن نیز تکراری بودن بسیاری از رنگ‌ها در ۱۰۰ میلیون رنگ مدل cmyk است.

ارسال دیدگاه